O WIZACH RZECZ

10:51 Unknown 0 Comments


Kolejny wpis techniczny, tym razem na temat wiz!

Każda osoba planująca pobyt w Chinach musi otrzymać pozwolenie na wjazd i pobyt w kraju w postaci odpowiedniej wizy. Typ wizy zależy od charakteru pobytu. I tak wyróżnia się:

1. Wizę turystyczną (L)
2. Wizę studencką (X)
3. Wizę pracowniczą (Z)
4. Wizę tranzytową (G)
5. Wizę dla dzieci wpisanych do paszportu innej osoby
6. Wizę grupową

Osobną kwestią jest wjazd do Tybetu, do którego należy otrzymać pozwolenie z Biura Tybetańskiego Regionu Autonomicznego ChRL, oraz Hongkong.
Opłata za wizę różni się od okoliczności i zależy od decyzji Ambasady. (Po więcej informacji na temat rodzajów wiz oraz opłat warto zajrzeć na stronę Ambasady Chińskiej: http://pl.china-embassy.org/pol/lsyw/t525341.htm.)


W tym wpisie skupimy się na zawiłościach dotyczących wizy studenckiej dla osób wyjeżdżających do Chin w celu "pobierania nauki na okres ponad 180 dni" :D
Oczywiście, nie jest rzeczą prostą zdobycie takiej wizy, przynajmniej dla nas nie było, a to ze względu na całą papierologię temu procesowi towarzyszącą. Każdy ubiegający się o wizę może skorzystać z jednej z dwóch opcji: pośrednika, pomagającego wypełnić i złożyć wnioski, a także skompletować konieczne dokumenty, albo osobiście dostarczyć wszelkie potrzebne pisma do konsulatu. Ponieważ jesteśmy szaleni, zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję :)

Okres oczekiwania na wizę od momentu złożenia wniosku teoretycznie wynosi 4 dni. Z naszych wyliczeń wynika, że są to 4 dni pracy konsulatu (który pracuje tylko 3 dni w tygodniu), co w konsekwencji zajmuje około tygodnia. Są dostępne również opcje: przyśpieszona i ekspresowa, za dodatkową opłatą, rzecz jasna.
Ze względu na to, że konsulat otwarty jest tylko trzy razy w tygodniu po dwie godziny, trzeba liczyć się z kolejkami do urzędu, w których tak samo jak Koleżanka jadąca z zebraną wesołą gromadką naszych dokumentów, stoją wszelcy wizowi pośrednicy. Dzięki temu, że o wizę staraliśmy się osobiście, zapłaciliśmy za nią 220 zł (w przypadku korzystania z usług pośrednika trzeba doliczyć około 100-130 zł prowizji).

Lista dokumentów potrzebnych do wyrobienia wizy studenckiej (X):

1. Ogólny wniosek o wizę (o wizę "jakąkolwiek", na którym zaznaczamy, że o "X" chodzi, przy czym, jak nie wiedzieliśmy co wpisać, np. nasz przyszły adres zameldowania, bo mieliśmy tylko adres uczelni, to nie wpisaliśmy nic :D i nie było problemów :D Wniosek można znaleźć przez Internet lub wypełnić na miejscu, my wypełnialiśmy formularz z 2013 roku)
2. Załącznik do wizy, wypełniony i wysłany do nas priorytetm przez uczelnię chińską (w naszym przypadku był to załącznik JW202)
3. Oficjalny list od uczelni potwierdzajacy, że będziemy na niej studiować
4. Paszport i kopia paszportu
5. Zdjęcie (wklejone na wniosek poprostu)
6. Bilety samolotowe
7. Formularz badań lekarskich (o którym wspominaliśmy już w poprzednim poście, a jak się okazało w konsulacie, będzie potrzebny dopiero po przylocie do Chin:)
8. Potwierdzenie zameldowania (chociaż my akurat ten dokument od naszej chińskiej uczelni dostaliśmy po czasie, a Ambasada Chińska ostatecznie go nie wymagała)
9. Potwierdzenie przelewu (po złożeniu wniosku o wizę dostaje się kwitek z informacjami potrzebnymi do przelewu. Potwierdzenie trzeba dostarczyć przy odbieraniu wizy, pokazując przy okazji kwitek).
10. Upoważnienie dla osoby składającej dokumenty w naszym imieniu


Ostecznie konsulat zatrzymał tylko wniosek o wizę, paszport oraz jego kopię. Na pozostałe dokumenty urzędnicy ledwo łypnęli okiem, mimo to chyba lepiej je jednak mieć :) Działa jedno lub dwa okienka, w których natknąć się można na Polaka lub Chińczyka (w tej sytuacji ugadywać się trzeba po angielsku).

tadaaaam, przebrnęliśmy przez papiery, przebrnęliśmy przez opis, soczyste wizy błyszczą w naszych paszportach, a my nie możemy się już doczekać wyjazdu :D Nasza wiza jest ważna 11 miesięcy i możemy wielokrotnie przekraczać granicę (więc oczywiście planujemy już przyszłe podróże :D).

ps.
przy mailowych pytaniach do ambasady, polecamy pisanie po angielsku :D :D :D

mj

0 komentarze :