Suzhou i chińskie ogrody

02:09 Unknown 0 Comments




Suzhou to drugi przystanek podczas naszych podróżniczych praktyk studenckich. Jest to miasto położone w delcie Jangcy, a liczne kanały, wąskie uliczki i historyczna zabudowa tworzą niesamowity klimat miejsca, w którym z przyjemnością można się zgubić. Suzhou, ze względu na swój wyjątkowy charakter, zwane jest Wenecją Wschodu.

Naszym celem jest poznanie choć kilku z licznych ogrodów, z których część wpisanych jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszym i najbardziej znanym ogrodem, niegdyś prywatnym a dziś otwartym dla zwiedzających, jest Humble Administrator Garden – Ogród Pokornego Zarządcy.
Ogród Pokornego Zarządcy jest klasycznym przykładem przestrzeni powstałej zgodnie z tradycyjnymi chińskimi zasadami kształtowania przestrzeni. Składa się z trzech części, wschodniej, środkowej oraz zachodniej.

Na wprost od wejścia znajduje się ogromna skała. Ma ona na celu nie tylko zamknięcie widoku i budowanie napięcia, ale również odegnanie złych duchów, zmylonych jej obecnością. Ze względu na to, że poruszać się one mogą tylko po liniach prostych, wszystkie ścieżki, korytarze i przejścia posiadają duże ilości zygzaków.

Skały to jeden z 4 obowiązkowych elementów chińskiego ogrodu. Do pozostałych należą: woda, roślinność oraz mała architektura. 

Woda ma na celu równoważenie twardej struktury kamieni, przez jej obecność powstaje również odbijająca otoczenie lustrzana tafla. Optycznie powiększa ona także przestrzeń oraz umożliwia tworzenie wysepek oraz mostów.

Rośliny mają duże znaczenie ze względu na swoją symbolikę. Ich zmienność w ciągu roku stanowiła inspirację dla artystów, pozwalała na metamorfozę widoków. W jednym z pawilonów - Pawilonie Drzewa Firmiana i Bambusa, zróżnicowane nasadzenia oraz towarzyszące im elementy pozwalały w ciągu kilku chwil na zobaczenie przez cztery różne bramy widokowe czterech różnych pór roku.

Na liczne elementy małej architektury składają się pawilony, korytarze, mosty, bramy. Wyłaniają się one zza kolejnych zakrętów, zaskakując odwiedzających kunsztem zdobień, usytuowaniem, towarzyszącymi nasadzeniami.



Mimo odwiedzenia tego ogrodu z przewodnikiem, wciąż czujemy, że sporo jest jeszcze do odkrycia!

mj

0 komentarze :