新年快樂 (Xīnnián kuàilè) – Szczęśliwego Nowego Roku!

16:00 Unknown 0 Comments


„Chiński Nowy Rok (Chūnjié’ dosłownie Święto Wiosny) – 
najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia a końcem lutego. Od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem publicznym i prywatnym, zapożyczyły je również zamieszkujące w Chinach mniejszości narodowe.”  Źródło: wikipedia.pl

2016 to Rok Małpy!

Tak, tak możemy zasypać Was stertą informacji, które jesteście w stanie sami sobie wyszukać w gąszczu Internetu Tylko, po co ?

Z naszej perspektywy Chiński Nowy Rok to „wymarły” kampus uczelni, zatłoczone lotniska i dworce, niezliczone czerwone lampiony oraz w większości zamknięte sklepy i restauracje.

Każdy Chińczyk świętuje inaczej. Jeden decyduje się na zagraniczne lub krajowe podróże, drugi odwiedza krewnych jeszcze inny zostaje w domu.
Przeciętna Chińska rodzina wybiera domowe zacisze. Siedząc przy syto zastawionym stołem celebrują ten czas w gronie najbliższej (i uwierzcie nie tak małej, jakby się wydawało) rodziny,  a ich największą rozrywką jest: telewizja, karty i mahjong (popularna chińska gra).

Każdy lǎowài (‘obcokrajowiec’ w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu), który planuje w tym czasie podróże po Państwie Środka powinien uzbroić się w  szczególną cierpliwość lub jakby to ująć… lepiej niech zostanie w domu. Święto Wiosny (bo tak inaczej można nazwać Nowy Rok w Chinach) to czas największej migracji ludności na świecie. Jeśli więc nie jesteś Chińczykiem, który uwielbia wszędzie się pchać i mieć przy tym ze sobą milion tobołków, festiwal ten zamiast zachwycić, tylko Cię zirytuje.

W wielkim skrócie:

1.Jedną z najpopularniejszych tradycji są tak zwane Czerwone Koperty, które najbardziej cenione przez młodych członków rodziny wypełnione są po brzegi pieniędzmi.


2. Złote pudełka ze smokiem kryją w sobie mnóstwo łakoci.




3. Domy, mieszkania, sklepy restauracje, instytucje państwowe i ulice wydawać się może, że zaraz eksplodują od nadmiaru ozdób w kolorze czerwonym, który symbolizować ma szczęście  i dobrobyt.

4. Przed nami jeszcze Festiwal Latarni, który obchodzony jest 15-tego dnia po Chińskim Nowym Roku i jest jednocześnie jego zakończeniem. W tym dniu każdy barwne parady przebierańców przemierzają ulice,       a każdy może spróbować smaczne ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.


k.

0 komentarze :